Език:



America for Bulgaria Foundation


Осъществени дейности през периода март-май (март-май 2006)

През период март-май 2005 г. бяха предоставени 53 консултации на 30 (от тях 5 семейства извън програмата) семейства от 9 селища. Темата на консултациите бе свързана с основни практики при разсадо-производството и отглеждането на ранни култури, подготовка на почвите за засаждане на средно ранни култури и РЗ мероприятия при тях. Анализът от извършените консултации показа, че при 28 семейства отглежданите култури са в отлично, много добро и добро състояние, а при 2 семейства бяха установени сериозни проблеми поради неспазване на дадените препоръки и/или лоши метеорологични условия.

Във връзка с постъпилите предложения за участие във финансовите схеми бяха предоставени 21 икономически и юридически консултации на 12 ромски семейства от 7 селища в Пловдивски регион. Проведените консултации съдействаха за стартиране на процедурите за покупка на 7 парцела с трайни насаждения и земеделска земя, като 4 от сделките бяха осъществени през изтеклия отчетен период.

През изтеклия период бяха осъществени контакти с Общинските служби “Земеделие и гори” и ромски семейства в 2 общини от Пловдивска област (Карлово и Съединение), в които се очакваше да стартира процесът оземляване. В община Карлово бе извършено обучение на 7 младежи-доброволци, които ще помагат на ромските семейства при подготовката на документите за оземляване. Бяха проведени и 2 срещи с 40 ромски семейства в гр.Съединение и с.Войнягово за разясняване процедурите за оземляване. Очаква се процесът да стартира в двете общини през следващото тримесечие след уточняване размера на общинските и държавни земи, които ще бъдат предоставени за оземляване.

През изтеклия период бе събрана информация и установени контакти със 7 фирми специализирани в изкупуването и преработката на селскостопанска продукция. При провежданите агроконсултации бяха събрани данни за 6 по-големи производители на селскостопанска продукция в селищата от програмата. Целта е с тях да се осъществят контакти във връзка с възможностите за предоставяне на работа на семействата от програмата, изкупуване на тяхната продукция, както и бъдещи съвместни дейности при осъществяване на стопански операции със стоковите борси в региона и страната.

В периода март-април бе извършен анализ за възможностите за стартиране на иновативни селскостопански практики с участниците в програмата и бе определен списък от 10 семейства с конкретни инициативи, които ще бъдат реализирани през 2006 г. Избраните инициативи са в сферата на зеленчукопроизводство (обеззаразяване на оранжерийни площи и осигуряване на специални покрития за оранжериите и табли за отглеждане на разсад), билкопроизводството (осигурени условия за отглеждане и изкупуване на билки по програма Jobs), както и животновъдство (отглеждане на породисти кози). До края на месец май стартираха 4 от одобрените инициативи – 3 за оранжерийно зеленчукопроизводство и 1 за животновъдство.

В края на месец март, 2006 г. бяха обсъдени и приети критериите за стартиране на съвместни селскостопански инициативи с ромски семейства. Основният акцент бе поставен върху съвместното осъществяване на инициативите от 2 или повече семейства, както и устойчивостта на постигнатите резултати. През месец април бе извършен анализ на възможностите за стартиране на подобни инициативи със семействата, участващи в програмата. Изготвен бе първоначален списък с инициативи, които бяха анализирани индивидуално след посещение на место и разговори с ромските семейства. В края на периода като подходящи за реализиране бяха избрани 2 инициативи, свързани с прокарване на сондажи за поливане на земеделски площи в с.Пъдарско и с.Брестовица. Сондажите ще бъдат използвани от 11 семейства (4 в с. Пъдарско и 7 в с.Брестовица), които имат съседни парцели, закупени чрез финансовите схеми на програмата или придобити в процеса на оземляване. През месец юни ще бъдат проучени различни оферти за прокарване на сондажите след което инициативите ще бъдат реализирани.

През месец април и май бе оказано съдействие на 14 ромски семейства при регистрацията им като земеделски производители.Това позволи на семействата да регистрират притежаваните от тях лозови масиви преди изтичането на поставения от ЕС срок – декември 2006 г.

През изтеклия период бяха проведени 4 срещи с преподаватели от ПГЛВ-Перущица и младежи от ромски семейства, обучаващи се в учебното заведение. На срещите бяха представени възможностите за стартиране на младежки инициативи, както и изискванията за участие в тях. Младежите от 10 ромски семейства, обучаващи се в ПГЛВ-Перущица подготвиха предложения за участие в младежките инициативи. Шест от предложенията са свързани със създаване на овощни градини, а 3 – със зеленчукопроизводство (отглеждане на домати). Поради закъснение със закупуване на разсада тези инициативи не стартираха. Ще се проведат разговори с младежите и ще се обсъдят идеи за нови инициативи. Предложенията за стартиране на инициативи за създаване на овощни градини ще бъдат разгледани през следващото тримесечие, като те ще стартират през есента на 2006 г.

По данни от ръководството на ПГЛВ-Перущица след провеждането на срещите с ромските младежи и включването им в младежките инициативи значително се е повишила посещаемостта на учебните занятия, както и техния успех.

Архив Новини

Архив