За изминалoто четиримесечие декември 2015 – март 2016 г. бяха извършени регулярни посещения на насаждения в землищата на гр. Перущица, с. Брестовица, с. Чалъкови, с. Пъдарско и с. Дълго поле.
Сравнително меката зима благоприятстваше развитието на оранжерийните култури в с. Чалъкови, както на чесън и репички, така и на култури, които презимуват на полето като зимния чесън. За първа година започна изнасяне на чесъна от оранжериите на полето. Производителите успяха да продадат чесъна на сравнително добра цена (40-45 ст. за връзка).
Разсадната фаза на пипера и доматите, започна от средата на януари месец. Разсадите се следят постоянно и са в сравнително добро състояние. Дават се постоянни препоръки за по-нататъшното му отглеждане. Проблеми до момента не са констатирани. Няма пропаднали разсади. Дадени са множество препоръки за борбата с почвени патогени, гъбни болести и за храненето на растенията.
При сравнително меката зима имаше къс период на ниски температури, които в гр. Перущица паднаха до -20 градуса за 2-3 дни и доведоха до измръзване на голяма част от зимните очи при лозята. Повредите са по-силни по десертните сортове, които са по-чувствителни към ниски температури. Очаква се това да доведе до по-слаби резултати от тези култури през стопанската година. Дадени са препоръки резитбите на десертните лозя да се извършат по-късно за да се види кои очи ще се развият в последствие за да се оставят те за плододаване. В по-високата част на с. Брестовица лозята са сравнително запазени, но в ниската част на селото към Златитрап също се очаква да има сериозни поражения.
За черешата ниските температури не са опасни и няма поражения от измръзване при тях. На места в с. Перущица и с. Брестовица се провеждат и късните зимни пръскания с медни препарати. Дадени са препоръки за провежданията на цъфтежни и следцъфтежни пръскания. Установено бе, че стопаните имат пропуски при оформяне короната на овощните дървета. Това се наблюдава особено в по-младите насаждения 1 и 2 годишните, когато се подбират основните скелетни клони. Тези резитби са от голямо значение за по-нататъшното формиране на короните на дърветата. Дадени са препоръки за извършване на подхранващо торене след разлистване на овощните култури.
При резитбата на прасковени градини в Перущица (2-3-4 годишни растения) също се наблюдават съществени пропуски при формиране на короните. Дадени са препоръки за пръскане на насажденията, поради масова зараза от къдравост при тях предходната година.
При посещенията в с. Дълго поле бе проследявано развитието на растенията в разсадна фаза. Установени бяха няколко основни проблема при разсад домати и разсад пипер. При разсада от домати се наблюдава неравномерно поникване и развитие на растенията, което се дължи на неблагоприятния топлинен режим, създаден по време на покълване, поникване и развитие на разсада. При разговор със стопаните бе установено, че не са палили печка нощно време, което е довело до създаване на неблагоприятни ниски температури през нощта. Това е и основна причина за състоянието на разсада, който видимо е закъснял с 10-15 дни в развитието си и ще доведе до по-късно изнасяне в оранжерията и по-късно изнасяне на пазара. За ниските температури, при които се развива разсада сигнал дава антоциановото оцветяване на стъблото на домата. При разсада от пипер. Той се намира под рафта за отглеждане на доматения разсад и е силно засенчен, в следствие на стелажа над него. Това ще доведе до етиолиране и загиване на голяма част от растенията. Дадени бяха препоръки да се инсталира изкуствено осветление за избягване на този проблем.
В с. Пъдарско от средата на март беше започнало изнасяне на разсада от корнишони в оранжериите. Въпреки добрият външен вид и развитие на растенията са установени признаци на физиологична хлороза. Основната причина за това състояние се дължи на ниските температури, при които се е отглеждал разсада. При разговор със стопаните се установи, че са ползвали за почвената смеска не говежди, а патешки тор. Дадена беше консултация за в бъдеще да не се ползва този тор при разсадна фаза на отглеждане на растенията, поради високата му киселинност и големия процент амоняк, който се отделя. Поради ранното засаждане на културата бяха дадени препоръки на стопаните за създаване на по-благоприятен топлинен режим, за да не се задълбочи физиологичната хлороза. Също бяха дадени препоръки да се използват торове с листно приложение, които имат и антистресово действие.